Üniversitemizde “Direnişten Dirilişe 15 Temmuz Şehitleri Anma Konferansı” Düzenlendi
Üniversitemizde Artı Kariyer Öğrenci Kulübü’nün düzenlemiş olduğu “Direnişten Dirilişe 15 Temmuz Şehitleri Anma Konferansı” gerçekleştirildi.

15 Temmuz Şehitler Konferans Salonu’nda düzenlenen etkinlikte gazeteci yazar Yakup Köse ve 15 Temmuz gazileri Kerem Eren, Rasim Erdoğan, Gazi Fuat Baktemur konuşmacı olarak yer aldı.
 
“Direnişten Dirilişe 15 Temmuz Şehitleri Anma Konferansı”na İl Emniyet Müdürü Dr. Serhat Tezsever, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Yaşar, Safranbolu Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Bilici, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı. 

Saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan etkinlikte Kur’an-ı Kerim okunarak şehitlerimiz için dualar edildi. Etkinliğin başında ayrıca Anadolu Ajansı’nın hazırlamış olduğu “15 Temmuz Darbe” belgeseli de izleyicilere sunuldu.

Konferansın açılışında konuşan İl Emniyet Müdürü Serhat Tezsever ise “Bizim anlı şanlı bir tarihimizde Çanakkale’de destan yazmış şehitlerimiz var. Böyle bir Türk milleti önünde saygıyla eğilmek gerekir. Tüm şehitlerimizi saygıyla anıyor rahmet diliyorum.” dedi.
15 Temmuz gazileri yaşadıklarını paylaştı 

15 Temmuz gecesini ‘bu bir meydan savaşıydı’ diye tanımlayan, gazi Kerem Eren yaşadıklarını şu sözlerle aktardı: “Bomba patladığında şarapnelleri hissettim, yanımda başı olmayan ve vücutları parçalanmış şehitleri gördüm. Bu gecede adeta Çanakkale savaşını yaşadık. 15 Temmuz gecesi ve yaşanılanlar hiçbir zaman unutulamaz.”

15 Temmuz gecesi yaşananları televizyonda görüp meydanlara inen gazi Fuat Baktemur ise “Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımızın çağrısı ile meydanlara çıkmaya karar verdik. 7 gün önce doğmuş bir bebeğim ve 2 yaşındaki çocuklarımı düşünerek bir imtihan verdim; fakat dışarıya çıkarak tankların üzerine korkmadan yürüdük. O gece halk ile birlikte bir zafer kazandık.” diye konuştu.

Babası Kıbrıs ve 15 Temmuz gazisi olan, gazi Rasim Erdoğan da o geceyi şu sözlerle özetledi: “Genelkurmay ve Emniyete gittik. 8 askerle konuşarak onları ikna etmeye çalıştım fakat hiç biri ikna olmadı. Tanklara doğru koştum ve ateş altında kaldım. Orada bulunan askerlerde acıma duygusu yoktu sadece insanları vurmak için gelmiş gibiydiler. Bu vatan uğruna ölmek kolay fakat ölümle ileriye gidilmiyor, ümmet için çalışmalı, vatan için çaba göstermeliyiz.”

Geçen yıl 28 Şubat darbesi ile ilgili konferans vermek için Üniversitemize gelmiş olan bir diğer konuşmacı Star Gazetesi yazarı Yakup Köse de 15 Temmuz darbesi hakkında katılımcıları bilgilendirmek için bulunduğu etkinlikle şu sözleri kaydetti: “15 Temmuz hakkın izin verdiği, halkın ezdiği bir darbedir. Hak yardımı ile halkın zaferi vardır. Düşman hiçbir zaman uyumayacaktır. Geleceğimiz için çok çalışmamız gerekir.”

Etkinlikte şehitlerimiz adına 241 adet karanfil dağıtıldı ve etkinliğin sonunda konuşmacılara günü anısına Türk Bayrağı hediye edildi.

Konferansın ardından 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin fotoğraflar Teknoloji Fakültesi fuaye alanında sergilendi.

Fotoğraflar İçin Tıklayınız..!